پیامبر اسلام صَلَّی اللهُ عَلیهِ وَ آلِهِ فرمودند:
۞ هر که در گفتارش صلوات بر من و علی بن أبی طالب علیهما السلام باشد وارد بهشت می‌شود. ۞
Tuesday, 18 June , 2024
امروز : سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳ - 12 ذو الحجة 1445
شناسه خبر : 13704
  پرینتخانه » اجتماعی, اجتماعی, اخبار جدید, اخبار ویژه, اخبار ویژه, استان ها, ایران, پیشنهاد سردبیر, سایر اخبار, سیاسی, سیاسی, شهدا و دفاع مقدس, گزارش, ویژه تاریخ انتشار : ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۰ |
روایتی متفاوت از شهید گروه چریکی سلمان؛

ماجرای فتح کامیاران تا شهادت در ارتفاعات گازرخانی در کرمانشاه

به گزارش شهرروشن از کرمانشاه، روایت شهید جلال نجومی روایت شهیدی است که به واسطه سن کمش با وساطت بزرگان عضو سپاه می شود و بعد از فتح بدون خونریزی کامیاران در ارتفاعات گازرخانی کامیاران به شهادت می رسد. سیدجلال نجومی در تاریخ ۱۲ شهریورماه ۱۳۴۱ در کرمانشاه متولد شد، پدر سیدجلال، کارگر شرکت نفت […]

فتح کامیاران تا شهادت در ارتفاعات گازرخانی در کرمانشاه

به گزارش شهرروشن از کرمانشاه، روایت شهید جلال نجومی روایت شهیدی است که به واسطه سن کمش با وساطت بزرگان عضو سپاه می شود و بعد از فتح بدون خونریزی کامیاران در ارتفاعات گازرخانی کامیاران به شهادت می رسد.

سیدجلال نجومی در تاریخ ۱۲ شهریورماه ۱۳۴۱ در کرمانشاه متولد شد، پدر سیدجلال، کارگر شرکت نفت و مادرش خانه دار مؤمن و معتقد بود.

آغاز تظاهرات علیه رژیم منحوس پهلوی و اوج گیری انقلاب اسلامی با ایام جوانی و نوجوانی سید جلال یکی شده و شور جوانی در کنار اعتقادی قلبی و دینی او را به مبارزه علیه مأموران تا دندان مسلح رژیم و دژخیمان ساواک وامی‌داشت؛ سید جلال در همان روزهای نوجوانی مبارزات علیه رژیم پهلوی آغاز کرده و روحیه خستگی ناپذیری و عشق به امام و انقلاب اسلامی را در وجودش پرورش می‌داد.

پس از پیروی انقلاب اسلامی و تشکیل سپاه پاسداران سید جلال نجومی داوطلب عضویت در سپاه شد که به دلیل پایین بودن سنش به او اجازه عضویت در سپاه داده نشد؛ اما پشتکار سید جلال برای عضویت در اعتقادی ترین نهاد انقلابی ادامه داشت تا سرانجام با رضایت خانواده و با معرفی نامه از حضرات آیات سید مرتضی نجومی (ره) و حاج مجتبی حاج آخوند (ره) وارد سپاه پاسداران شد.

عضویت در سپاه را می‌شود نقطه بریدن سیدجلال از دنیای مادی نامید؛ چرا که از آن تاریخ به بعد دیگر خستگی و دلبستگی مادی برای سیدجلال وجود خارجی نداشت و سراپا وجودش خدمت بود.

قبل و بعد از حضورش در سپاه هیچگاه در یاری رساندن به مَردم ستمدیده کوتاهی نمی‌کرد و در راه دفاع از امام، انقلاب و اسلام ناب همیشه پیشرو و پیشگام بود.

با شروع تحرکات و اقدامات خراب کارانه ضدانقلاب در نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی، شهید سیدمحمدسعید جعفری گروهی ۳۰ نفره را با نام گروه سلمان به فرماندهی جوانی دلاور و شجاع با نام گروه سلمان تشکیل می‌دهد و حفاظت از شهر کرمانشاه را به آنها می‌سپارد، رفته رفته این گروه به گروه چریکی سپاه پاسداران تبدیل می‌شود، که وظیفه دفاع در برابر ضدانقلاب در استان کرمانشاه بر عهده این گروه گذاشته می‌شود.

عضویت شهید جلال نجومی در گروه چریکی «سلمان»

شهید سیدجلال نجومی با توجه به شجاعت و توانایی جسمی به عضویت در این گروه در می‌آید و ارتباطش را با فرمانده شجاع گروه رفته رفته تقویت می‌کند؛ روحیه شجاعت، ظرفیت بدنی، عشق به امام و انقلاب شهیدجلال نجومی و شهید ابوالحسن یاری پیوند روحی این ۲ مومن خدا را هر روز ناگسستنی می‌کند.

با شکل گیری قائله کردستان و سقوط کامیاران، گروه سلمان وظیفه بازپس‌گیری این شهر از ضد انقلاب را بر عهده گرفته و گروه سی و چند نفره سلمان راهی کامیاران می‌شود.

حضور سرداران شهیدی چون مراد مرادی، اسماعیل فدایی، مجتبی جعفری، عیسی نعمتی، جاوید الاثر بهرام محمودی و سرداران سرفراز و دلاوری چون رضا شاه‌ویسی، زنده یاد عبدالرضا حاج علیانی و خلیل کیانی به فرماندهی جوان شجاعی چون ابوالحسن یاری توقعات از این گروه را بالا برده بود.

آزادسازی کامیاران عاری از تلفات شهری

سرمای دیماه ۵۸ مانع از پیشروی رزمندگان اسلام در غالب گروه سلمان نمی‌شود و این گروه با تدبیر و طراحی یک عملیات پیچیده چریکی توسط فرمانده اش بدون تلفات شهری و با تقدیم کمتر از ۱۲ شهید، شهر کامیاران را آزاد می‌کنند.

شهید سیدجلال نجومی به واسطه توانایی انفرادی و هوش خوب و بالا در این آزادسازی نقش به سزایی داشت و در تمامی نبردها حضوری فعال و مستمر داشت؛ در هر مسئولیتی که به ایشان سپرده می‌شد با همه وجود می‌جنگید و همرزمانش کمتر می‌دیدند که او به مرخصی برود و سعی داشت در تمامی عملیات‌ها حاضر باشد.

سرانجام شهید سید جلال نجومی در سحرگاه یکی از نخستین روزهای ماه فصل تابستان ۵۹ در ارتفاعات گازرخانی شمال شرقی کامیاران بر اثر اصابت ترکش گلوله خمپاره به ناحیه گردن مجروح و توسط ضربات سر نیزه ضد انقلاب به فیض شهادت نائل می‌آید.

پیکر این شهید والا مقام با رشادت همرزمانش از ارتفاعات پایین آورده می‌شود و پس از انتقال به کرمانشاه در باغ فردوس این شهر به خاک سپرده می‌شود.

به جای سوگواری اسلحه مرا بر دوش بگیرید

در وصیت نامه این شهید آمده است:

عکس

«اگر روزی شهید شدم، زاری نکنید، به جای سوگواری اسلحه مرا به دوش بگیرید و با کفار و دشمنان ضد دین بجنگید.

خواهرم! حجابت را تا می‌توانی حفظ کن که اسلحه تو حجابت است؛ بر دشمن دین اسلام بتازید.»

پس از شهادت سیدجلال نجومی، پدر و برادر این شهید در عمل به وصیت نامه این شهید والامقام سلاح او را بلند کرده و به مبارزه با دشمنان انقلاب اسلامی و اسلام ناب می‌پردازند.

منافقان به دنبال انتقام از پدر شهید جلال نجومی

پدر مسئولیت پایگاه بسیج شهری در مسجد ناصری کرمانشاه و حضور در مأموریت‌های امنیت و کنترل شهر را بر عهده می‌گیرد و برادرش راهی جبهه و حضور در قرارگاه شهید کاظمی، تیپ ۷۷ کماندویی نبوت، لشکر برون مرزی ۶ ویژه پاسداران و تیپ مسلم ابن عقیل می‌شود.

ضدانقلاب و منافقان که بارها خانواده شهید نجومی را تهدید کرده بودند در عملیاتی تروریستی در ۱۶ شهریور ماه سال ۶۰ پدر شهید جلال نجومی را مورد حمله قرار داده و او را از ناحیه قفسه سینه و پای چپش مجروح می‌کنند، اما به اهداف خود نمی‌رسند و پدر شهید بزرگوار سیدجلال نجومی فعالیت‌های انقلابی خود را با توان چندین برابر به همراه همسر و فرزندانش ادامه می‌دهد.

انتهای پیام/ت

نویسنده : Fatemehzahra Takallofpour | منبع خبر : مهر
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه خبری شهر روشن منتشر خواهد شد.