پیامبر اسلام صَلَّی اللهُ عَلیهِ وَ آلِهِ فرمودند:
۞ هر که در گفتارش صلوات بر من و علی بن أبی طالب علیهما السلام باشد وارد بهشت می‌شود. ۞
Monday, 17 June , 2024
امروز : دوشنبه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۳ - 11 ذو الحجة 1445
شناسه خبر : 3585
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار جدید, اخبار ویژه, پیشنهاد سردبیر, دو کلمه حرف حساب, سایر اخبار, سیاسی, شعر و ادبیات, فرهنگی و ادبی تاریخ انتشار : ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱ |
در بیانیه کانون های بسیج اساتید مطرح شد

اعتراض اساتید بسیجی کشور به توقف اجرای وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی

کانون‌های بسیج اساتید دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور در اعتراض به توقف اجرای وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی بیانیه‌ای صادر کرده و گفتند: آقای رییس جمهور! اجازه ندهید بی اعتنایی به قرارگاه فرهنگ، علم و فناوری در حافظۀ ملّی به نام شما ثبت شود!

به گزارش پایگاه خبری شهر روشن از کرمانشاه، کانون بسیج اساتید کشور در اعتراض به توقف اجرای وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی بیانیه‌ای صادر کرد.

متن کامل این بیانیه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حضور حضرت حجت‌الاسلام‌والمسلمین جناب آقای دکتر حسن روحانی

رئیس‌جمهور محترم،

با سلام و احترام، به استحضار می‌رساند چندی پیش جمعی از استادان بسیجی با حضور در دبیرخانۀ شورای عالی انقلاب فرهنگی به نمایندگی از جامعۀ استادی کشور دربارۀ موضوعات، نظام مسائل و معضلات حوزه های فرهنگ، علم و فناوری با حجت الاسلام والمسلمین دکتر عاملی دبیر محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی به گفت و گو پرداختند؛ از جملۀ محورهای گفت و گو؛ گلایه از حضرت عالی برای کم رنگ کردن جایگاه قرارگاهی شورای عالی انقلاب فرهنگی در کشور بوده است؛ مع الاسف با توجه به تداوم وضع گفته شده بر آن شدیم تا در این نامه رسماً و در پیشگاه ملّت و دانشگاهیان ملاحظات خود را تقدیم نمائیم؛

پس از انتشار اخبار ناگوار تصمیمِ شما مبنی بر عدم‌حضور در شورای‌عالی‌انقلاب‌فرهنگی که ازسوی دفترِ حضرت‌عالی نیز تکذیب نشد، اینک بر آن هستیم که از بابِ «توصیۀ مؤمنانه و مشفقانه»، نکاتی چند را با شما در میان بگذاریم. این حقیقت، جای انکار ندارد که سیاست‌های فرهنگیِ دولتِ شما از آغاز تاکنون، آنطور که باید تدارک­ گرِ جهت‌گیریِ فرهنگیِ گفتمانِ اصیلِ انقلابِ اسلامی نبوده و جناب‌عالی ترجیح دادید که برخلافِ گفته‌ها و رویّه‌های خود در گذشته‌، «تلقّیِ نادرست خود» از آزادی و تکثّر و فرهنگ و سیاستِ فرهنگی و نسبتِ فرهنگیِ ما با تجدّد و غرب را رسمیّت بخشید.

چنان‌که این منطق نه‌فقط در عرصۀ فضای مجازی، مشهود و نمایان است، بلکه وضعِ علومِ‌انسانی، سینما، مطبوعات، شعر، ادبیّات، حجاب و مجامع و محافلِ موردِ حمایتِ دولتِ یازدهم و دوازدهم، و گزنده‌تر از همه، سندِ آموزشیِ دوهزاروسی، به‌روشنی گویای آن است.

بدیهی‌ است که با چنین جهت‌گیری و سیاستِ نادرست و مایل به گریز از شورای‌عالی‌انقلاب‌فرهنگی به‌مثابهِ «مانعِ بازدارنده» مواجهه نموده که نتیجۀ قهری آن سست یا بی اثر شدن این قرارگاه مهم کشور در حوزۀ فرهنگ، علم و فناوری است؛

حضرت‌عالی با وجودِ آن‌که «رئیس‌جمهور» هستید و باید بیش از همه، پایبندِ به «قانون» باشید، اوّلاً، تا آنجا که ممکن بوده است، «جلساتِ شورا» را تشکیل ندادید تا گویا از «الزام‌های قانونیِ مصوّباتِ آن» دور بوده و صورتِ مسأله پاک شود.

ثانیاً، به‌ بهانه‌های مختلف، مصوّباتِ این شورا را «اجرا» نکرده و قانون را «معطّل» و «معوّق»، به خود وانهادید.

ثالثاً، اکنون نیز با این توجیه که دو تن از اعضای شورا، «منتقد» و «مخالفِ» سیاست‌های فرهنگی و بعضاً قانون‌شکنی‌های موجود بوده و زبان به «اعتراض» می‌گشایند، حضورِ خود در این شورا را ملغی فرموده‌اید؛ به‌حقّ، جای بسی تأسّف و حزن است که رئیسِ‌ محترم دولت، با این‌که بخشِ عمدۀ اهرم‌های قدرت را در ساختارِ حاکمیّت، در اختیارِ خویش دارد و زمان و عنانِ بسیاری از امور، در دست اوست، از «سعۀ‌صدر» و «آزاد اندیشی» فاصله یافته که به بهانۀ حضورِ «دو منتقدِ صریح ‌اللهجه» در جلسۀ درونی و بستۀ شورای‌عالی‌انقلاب‌فرهنگی، اصلِ جلساتِ قرارگاه مرکزی فرهنگ، علم و فناوری به تعطیلی کشیده شده و امرِ فرهنگی را که اصیل، کانونی و حسّاس است، به حالِ خویش رها شود.

جامعۀ بسیج استادان کشور هرگز خرسند نیست که این اقدامِ شما، که نشانۀ «تنگ‌نظری» و «عدم‌بردباریِ سیاسی» است، در تاریخ ثبت شود و از شأن و منزلتِ شما به عنوان منتخب گرامی ملّت بکاهد. از این ­رو غرض از نگاشتنِ این سطور نیز آن نیست که شما را به حضورِ مجدّد در این شورا فرابخوانیم، بلکه مقصود این است که شما کمی هم دربارۀ «تناقض‌ها» و «تضادها»ی فکری و مَنشی درنگ کنید و به یاد آورید که در تبلیغاتِ پُرحجم و رنگانگِ انتخاباتی چه گفتید و تا چه اندازه بر طبلِ «آزادی» و «تکثّر» و «تحمّلِ مخالف» کوفتید و امروز که «قدرت» در دستان شما است، با «منتقدانِ فرهنگیِ» خویش که جز «گفتن» و «استدلال‌کردن» و «نقّادی»، هیچ ابزاری در اختیار ندارند، چه می‌کنید!!

فارغ از برخی القائات، لطفاً تأمّل فرمایید که در آینده، این قبیل «خطاهای توجیه‌ناپذیر» چه پاسخی خواهد داشت؟! اگر قرار است شورای‌عالی‌انقلاب‌فرهنگی، محلّ «تضاربِ آراء و عقول» شخصیت های حقیقی و حقوقی نباشد و همگان، «تابع» و «تسلیم» و «مطیعِ» رییس جمهور باشند و یا شما از «موضعِ آمرانه» با آنها سخن بگویید، جز آن است که خواسته یا ناخواسته «یکه‌سالاری» و «استبداد»، تثبیت و رایج خواهد شد؟!

بسیج استادان کشور که به دفعات دست همکاری و مودّت را به سوی کارگزاران دولت در سطوح ملّی و استانی دراز کرده و در یاری و همکاری با دولت محترم از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد، در این موضوع مهم نیز حضرت‌عالی را به «بازاندیشیِ جدّی، بنیادی و مستقل»، دعوت می‌نماید و از شما تقاضا دارد تا به‌واسطۀ اصرارهای مکرّر بر «قانون‌شکنی»، اعتبار و حیثیّتِ منزلتِ «ریاست‌جمهوری» در نظامِ‌جمهوریِ‌اسلامیِ‌ایران، مخدوش نشود و اجازه ندهید بی اعتنایی به قرارگاه فرهنگ، علم و فناوری در حافظۀ ملّی به نام شما ثبت شود!

دوام توفیقات روزافزون حضرتعالی را از خدای بزرگ خواستاریم.

انتهای پیام/ت

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه خبری شهر روشن منتشر خواهد شد.